Gminy partnerskie

DSCN0478Młodzieżowy chór Fermata przebywał i koncertował w północnej  Francji od 29.04. do 3.05. 2016 r. Wizyta w zaprzyjaźnionym z gminą Zielonki mieście Hersin-Coupigny odbywała się w ramach współpracy partnerskiej i miała na celu kontynuację podjętych w 2011 roku kontaktów, a także promocję gminy Zielonki i popularyzację kultury polskiej we Francji. Prowadzony przez Annę Roj w ramach zajęć Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach 35-osobowy chór Fermata dał dwa koncerty – charytatywny w kościele Saint-Martin w Hersin-Coupigny oraz następnego dnia w kościele Millenium w Lens, po niedzielnej mszy świętej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Czytaj więcej: Chór Fermata we Francji w ramach współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Zielonki a Hersin-Coupigny

Goście z północy Francji we wrześniu 2013 roku kolejny już raz zawitali do Zielonek. Tym razem była to orkiestra Harmonie du Commerce wraz z towarzyszącą jej delegacją. Nasi francuscy przyjaciele przywieźli ze sobą serdeczność i spontaniczność.  Mamy nadzieję, że również i oni wywieźli z gminy Zielonki same dobre wrażenia. Tym razem bowiem była okazja do prawdziwego zacieśniania kontaktów – większość Francuzów goszczona była przez mieszkańców naszej gminy, w ich domach.

Czytaj więcej: Z północy Francji na południe Polski

francja zmn 2012Kontakty polsko-francuskie, gminy Zielonki z zaprzyjaźnioną gminą Hersin-Coupigny, nabrały w 2012 roku tempa za sprawą wyjazdu Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek do francuskich przyjaciół. Muzyków ugościli w swoich domach członkowie Komitetu Współpracy Hersin-Copigny-Zielonki, a także sam burmistrz Jean-Marie Caramiaux’a z żoną Dominique, której rodzice byli Polakami. Gra zieloneckiej orkiestry obudziła we Francji wiele wzruszeń, szczególnie wśród potomków polskich imigrantów, jakich w regionie Nord-Pas-de-Calais jest wielu.

Czytaj więcej: Orkiestra z Zielonek na francuskich ścieżkach

8 marca 2011 roku i 10 marca 2012 roku to dwie daty w historii społeczności lokalnych: gminy Zielonki i francuskiego miasteczka Hersin - Coupigny, leżącego w północnym departamencie Nord-pas-de-Calais. Pierwsza z nich to podpisanie porozumienia o intencji współpracy w Zielonkach, druga - jego potwierdzenie w Hersin-Coupigny.

Czytaj więcej: Przyjaźń nie ma narodowości